Gurabije su još jedan tradicionalni grčki slatkiš koji se priprema u dane božićnih praznika i sa punim pravom zauzimaju počasno mesto na svakoj domaćinskoj trpezi. Neodoljivo izgledom podsećaju na snežne loptice a zapravo se poput pahulja tope u ustima. Ima u njima nešto čarobno, zimsko što te tera da skuvaš kafu ili čaj, toplo se ušuškas kraj peći i pri svakom zalogaju ti je sve toplije oko srca, čak iako je napolju minus. Koga briga ako veje kad kuća miriše na puter i vanilu? A tek kad pregrizeš prhko testo pa naiđeš na mirisni pečeni badem koji krcne pod zubima. Tada i najveći zimogrosci padnu, i bar na tren priznaju da ipak ima zima svoje slatke čari. Uporna sam u tome da su gurabije sinonim za zimu, prosto ne mogu da zamislim da ih neko jede na plaži na plus trideset. Kao što ne mogu da zamislim Grka koji bi se usudio da jede gurbaije bez tacnice u maminom dnevnom boravku. Šalu na stranu, ja ipak volim kad je uzmem a ona svud za sobom ostavlja slatki prah. Nije to običan šećer-prah, to je čarolija zime, Božića i majke, koja čuda čini. Da li vi verujete u čuda?
Hristos se rodi!
Srećan Božić!
Gurabije sa pečenim bademima
Sastojci:
250g putera na sobnoj temperaturi
70g šećera u prahu
1 jaje
1 vanilin šećer
2 kašike ruma ili konjaka
1 kašičica sode bikarbone
100g badema
400g prosejanog belog brašna
500g šećera u prahu + 1 vanilin šećer (za čaroliju)
Priprema:
Na samom početku da vam kažem da je glavni akter ove poslastice puter! Ne margarin, ne pola-pola, puter! Gurabije moraju da mirišu na svež mlečni puter. Druga vrlo važna stvar je mućenje samog putera. Što ga više mikserom ulupamo to će gurabije biti mekše i baršunastije. Treća vrlo važna stvar je pečenje. One su nežne bele pahulje, ne treba da se prepeku jer će se pretvoriti u ukusni keks, ali mi želimo čaroliju.
Pa da počnemo. Prvo ćemo pripremiti badem. Na pleh pokriven pek papirom raširimo badem i pečemo ga na 200 stepeni oko osam minuta dok se blago ne prepeče, ali ne da potamni iznutra. Kada je badem spreman, ostavimo ga da se ohladi a potom ga sitno iseckamo.
U veću posudu stavljamo puter i prah šećer i mutimo bar 10 minuta. Možete slobodno i više a nikako manje. Potrebno nam je da ova smesa skroz pobeli i pretvori se u nešto poput malo jačeg šlaga. Tada dodajemo jaje i vanilin šećer nastavljamo da obrađujemo mikserom.
U jednu čašu pomešamo rum i sodu bikarbonu. Dodajemo 2 kašike brašna u smesu od putera pre nego sipamo rum da se mikstura ne bi presekla. Odlažemo mikser, više nam nije potreban. Svojim rukama ćemo dovršiti ovu slatku magiju.
Naizmenično dodajemo bademe i brašno i laganim pokretima povezujemo sastojke. Volim da kažem da se ovakvi kolači ne mese nego maze. Potrebno je i malo ljubavi da čarolija uspe.
Kada dobijemo mekanu, puterastu smesu od nje oblikujemo male loptice veličine oraha i ređamo ih na pleh obložen pek papirom. Možete loptice blago utisnuti prstom na vrhu kako bi se napravilo malo ulegnuće u koje će se na samom kraju skriti više prah šećera.
Pečemo ih u prethodno zagrejanoj rerni na 180 stepeni. Jako je bitno da se ne prepeku. Dovoljno je 20-ak minuta u zavisnosti od jačine rerne. Gurabije su spremne kada puknu po površini i tek blago porumene.
Ostavimo par minuta da se ohlade a potom u jednu veću tepsiju pomešamo šećer u prahu i vanilin šećer. Položimo tople gurabije po šećeru a potom ih dodatno posipamo odgore. Gurabije sa pečenim bademima su spremne još samo sneg da padne.
Prijatno!