Mleveno meso u paradajz sosu, okosnica Grčke kuhinje

Mleveno meso u paradajz sosu predstavlja jedan od glavnih sastojaka mnogih grčkih jela. Postoje oni koji će se pitati, kakvi saveti su potrebni za spremanje nečeg toliko jednostavnog.  Ovaj tekst nije za njih, jer oni već sve znaju. Ove redove pišem vama koji ste spremni da vaše kulinarske sposobnosti ali i stepen uživanja u istom podignete na viši nivo. Jedino moram da vas upozorim da kada jednom pripremite bolonjeze  ili musaku po ovim uputima, više vas niko neće zvati na večeru u restoran. Da, pogađate, bićete na slatkim mukama da ova jela iznova i iznova pripremate svojim najmilijima. Poklanjam vam 8 saveta a vi budite slobodni da potražite još po neki kada zaškripi.

Pasta sa prelivom od mlevenog mesa servirana u crnoj činiji, okružena svežim peršunom, paradajzom i rendalicom za sir na svetloj podlozi.

Testenina sa mlevenim mesom “Bolonjeze greko”

  1. Izbor mlevenog mesa U zavisnosti od vaših afiniteta možete koristiti čisto juneće ili mešano (i svinjsko) mleveno meso. Jako je bitno da meso u samom startu dobro porumeni a ne da se skuva i izgubi sve svoje sokove zbog čega ga ne treba konstantno mešati.
  2. Dinstanje povrća Luk i ostalo povrće dinstamo nakon mesa, praveći prostor u centru šerpe gde dodajemo malo maslinovog ulja, potom povrće. Nakon što povrće počne da se dinsta možemo ga sjediniti sa mesom i nastaviti uobičajan proces. Na ovaj način dopuštamo svakom sastojku da se ravnomerno termički obradi.
  3. Paradajz pasta ili koncentrat je jedan sjajan sastojak koji grčke domaćice redovno koriste a u poslednje vreme se može naći i kod nas. Jedna tuba je dovoljna za nekoliko jela a pun ukus paradajza koji pruža samo jedna kašika ovog proizvoda daje svakom jelu  novu dimenziju. Dodaje se nakon dinstanja mesa i povrća, mešanjem po dnu šerpe pušta svoje fantastične arome.
  4. U vinu je čar Razlog više da uvek imate flašu vina u frižideru je i što ste upoznali mene i počeli da kuvate “po grčkom”. Neizostavan, nezaboravan miris koji vas tera da stavite nos u šerpu koja se puši. Uvek sačekajte da alkohol potpuno ispari pre dodavanja sledećih sastojaka. Upotreba belog umesto crnog vina daće nesto blaži ali i dalje sjajan ukus.
  5. Šećer kao tajni sastojak Kašika šećera pomaže da se neutrališu kiseline paradajza što jelu daje mekši a ne sladak ukus. Dodajte ga u svaki paradajz sos za potpuni „Dolce Vita“ osećaj.
  6. Brzina pripreme Zabluda je da se nadev na bazi mlevenog mesa brzo sprema. Jednostavno da, brzo ipak ne. Jer što se vise kuva to se ukusi bolje sjedinjuju. Zalite ga goveđim bujonom i ostavite poklopljenim na slaboj vatri da krčka bar pola a najbolje oko sat vremena.
  7. Mediteranske igre začinima Dodatak cimeta ili muskatnog oraščića učiniće mesni nadev totalno grčkim, ali ako niste spremni za sladunjave egzotične ukuse držite se standardne verzije sa lovorovim listom i peršunom.
  8. Gustina nadeva Za upotrebu kao preliv za testeninu nadev može biti pomalo vodenkast dok se za jela poput musake trazi gust nadev od mlevenog mesa bez viška tečnosti.

Ako ste ljubitelj mlevenog mesa onda ćete obožavati grčka jela poput Musake ili Pasticade. Kada vam je potreban jednostavan a jednako aromatičan ručak probajte testeninu sa mirisnim mesnim nadevom Bolonjeze greko.

Parče musake sa slojevima mesa, povrća i bešamel sosa, posuto svežim začinskim biljem, servirano na šarenom tanjiru sa crno-belim motivima."

 

Grčka musaka

 

Archives