Dobro poznati italijanski Bolonjeze u Grčkoj je jednostavno „makarone sa mlevenim mesom“. Koliko god obično zvučalo, toliko je ovo jelo i omiljeno svim generacijama širom Grčke, kugle zemaljske pa i moje kuće.
Znam da ste ga svi bar jednom jeli ali vam od sveg srca preporučujem da isprobate ovu aromatičnu verziju Bolonjeze preliva jer će vas učiniti da otputujete negde na sred mora između Italije i Grčke, tamo gde mirišu maslinjaci a talasi zapljuskuju peščanu obalu.
Zar nije baš to ono mesto gde bi ste se našli nakon napornog dana, za manje od sat vremena pripreme?
Probajte ga sa raznim vrstama testenine, sa mnooogooo omiljenog tvrdog sira i dok ukusima plovite Mediteranom a opojni mirisi vam dušu leče, seti te se mene i ove priče.
Bolonjeze greko, testenina sa mlevenim mesom
Sastojci:
500g mlevenog mesanog mesa ili samo junetine po ukusu
3 kašike maslinovog ulja
1 crni luk sitno iseckan
1 čen belog luka blago utisnut nožem
1 štapić celera sitno iseckan
1 šargarepa izrendana
1 kašika paradajz koncentrata
100ml crnog suvog vina
1 konzerva paradajz pelata
300ml goveđeg bujona ili vode
lovorov list
1 kašika peršuna
prstohvat šećera
So i biber po ukusu
500g testenine po izboru (fussili ili šrafići su pravi izbor za velike i male ukućane),
malo maslinovog ulja za serviranje,
mnogo rendanog tvrdog žutog sira tipa „Parmigiano“ (ja biram grčku Gravijeru a vama predlažem odličan srpski Iriški sir).
Extra Mediterian Tip: U nekim delovima Grčke, ovu verziju možete probati i sa dodatkom prstohvata cimeta i/ili muskatnog oraščića. Daje mu dodatnu aromu i sladunjav ukus koji moja porodica i ja ipak ostavljamo samo za kolače, a vi, što da ne, usudite se da probate.
Priprema:
Na zagrejanom maslinovom ulju prvo dinstamo mleveno meso, ne mešajući konstantno jer na taj način dopuštamo mesu da porumeni a ne izgubi svoju sočnost. Potom dodajemo crni i beli luk, šargarepu i celer. Povće je spremno kada je samo blago omekšalo ali ne i promenilo boju.
Dodajemo paradajz koncentrat i puštamo ga da se prži minut do dva, mešajući ga sa ostalim sastojcima dok ne pusti svoj pun ukus. Kada su vas već opili ovi mirisi, dodajte i crno vino promešajte i sačekajte da alkohol ispari u potpunosti. Nakon toga, dodajemo paradajz pelat, goveđu supu, šećer, lovorov list smanjujemo jačinu ringle stavljamo poklopac i kuvamo što duže to bolje a pola sata je sasvim ok. Pred sam kraj kuvanja, vadimo lovorov list dodajemo peršun i ostale začine po ukusu.
I dok s nestrpljenjem čekamo preliv, rendamo sir i kuvamo testeninu prema upustvu sa pakovanja. Moj omiljeni dodatak je malo maslinovog ulja koje u dodiru sa tek proceđenom, vrelom testeninom pušta sve svoje mirise a pri tom pomaže i da se makarone međusobno ne lepe. Za sam kraj u tanjir sipamo testeninu a preko nje Bolonjeze greko pa od gore još i rendani sir i to je to. Ostalo mi pišite vi.
Ako vas zanima još neki savet kako da ovo jelo bude i vaš kec iz rukava pročitajte: Mleveno meso u paradajz sosu, okosnica grčke kuhinje .