Musaka je dobro poznato jelo svima vama i sigurno se bar jednom mesečno nađe na vašem stolu. Ali Grčka musaka je ono sto će taj jedan dan u mesecu učiniti veličantveno posebnim, toliko da ćete i nekoliko dana posle, evocirati sećanja o njoj.
Žene, uopšte ne moram da vam pričam da će vas muževi tog dana više voleti, da će vam alapače komšinice na sam miris zavideti a svekrve će zamislite, punih usta ćutati. Ovim putem se izvinjavam svim onim divnim svekrvama, znam da vas ima i znam da ćete narednu musaku za vaše najmilije spremiti baš po ovom receptu i dati snaji pola tepsije da ne kuva narednog dana.
E sad, sve bi ovo bila jedna idilična bajka da se grčka musaka sprema dok ja kažem „Čiča miča i gotova priča“. Ali, avaj, za dobre stvari je potrebno vremena i truda. To su verovatno znali i Grci kada su pripremu jednog ručka ovoliko zapetljali.
Dok vam pišem ove redove, imam deža vu na svaki zalogaj. Ponovo vidim viljušku kako zaranja u baršunasti bešamel, pa pravo kroz mirisni mesni sos sve dok ne preseče i sloj patlidžana i krompira koji se potom savršeno tope u ustima. Ja uporno samo izgovaram jedno „mmmm“ i mislim u sebi, Katarina, carice, uspelo je, vredelo je. Baš taj vam osećaj želim i poklanjam vam recept za najbolju musaku ikada.
Grčka musaka
Sastojci:
Za povrće je potrebno:
3 plava patlidžana srednje veličine
4 veća krompira
ulje za prženje
so
za mirisni sos od mlevenog mesa je potrebno:
800g mlevene junetine
1 veći sitno seckani crni luk
1 čen belog luka sitno iseckan
800g paradajz pelata ili domaćeg soka od paradajza
½ čaše crnog vina
1 lovorov list
Prstohvat šećera
Suvi začin, so i biber
Maslinovo ulje
Za bešamel vam je potrebno:
1 litra mleka
100g maslaca
100g brašna
2 jajeta
100g rendanog tvrdog žutog sira
So
Extra Mediterian tip: Ako ste ljubitelj sladunjavih ukusa u slanim jelima, možete dodati cimet u sos od mesa a muskatni oraščić u bešamel.
Extra patlidžan tip: Ovo sjajno povrće koje je čest sastojak grčke kuhinje, plaši mnoge domaćice zbog svog pomalo gorkog ukusa. Ako imate sortu plavog patlidžana čiji ukus gorači izbušite ga viljuškom i potopite u hladnu dobro posoljenu vodu na nekoliko sati. Slana voda će izvući gorčinu i patlidžan je spreman za dalju obradu.
Priprema:
Počećemo sa pripremom povrća. Sečemo krompir i patlidžan na kolutove debljine oko 0,5cm. Obrišemo od viška vode, posolimo i propržimo na ulju tek da blago porumene. Pržimo u nekoliko tura i odlažemo na kuhinjski ubrus kako bi upio višak ulja. Ako ste u škripcu sa vremenom možete ovaj korak odraditi i dan pre.
Extra light tip: U slučaju da niste ljubitelj prženog, preskočite tradicionalnu pripremu povrća za musaku tako sto ćete kolutove patlidžana i krompira dobro nauljene i posoljene ređati na pleh sa pek papirom i peći na 200 stepeni oko desetak minuta dok blago ne omeksaju.
Povrće ostavljamo po strani i pripemamo mirisni mesni sos. Prvo izdinstamo dobro mleveno meso na maslinovom ulju dok ne promeni boju. Jako je bitno da se meso dobro isprži i pusti svoje arome zato ga nemojte neprestano mešati. Potom dodajemo sitno seckan crni i beli luk. Kada se sve dobro prodinsta zaspemo crnim vinom i čekamo da alkohol potpuno ispari. Znam, iz iskustva, da vam je nos iznad šerpe i da sjajno miriše. Potom dodajemo paradajz pelat, prstohvat šećera, vegetu, lovorov list i malo vode i ostavljamo da se kuva na blagoj vatri oko 20-ak minuta. Sos je gotov kada je potpuno upio svu tečnost, potrebna nam je gusta a ne vodenasta tekstura.
Za kraj pripremamo bešamel po klasičnom receptu. Znam da je mnogima baš on glavna muka zato ću vam njegovu pripremu detaljno objasniti korak po korak i postaće vaš omiljen nadev za sve.
Uzmemo omanju šerpu sa nelepljivim dnom. Prvo ugrejemo mleko tek da bude toplo i prespemo ga u jedan bokal. Potom u šerpu dodajemo maslac i kada se potpuno otopi dodajemo brašno neprestano muteći mutilicom za jaja oko 1 minut dok se brašno proprži. Dodajemo postepeno toplo mleko ne prestajući da mutimo sve dok ne saspemo svo mleko a smesa maslaca i brašna se potpuno otopi. Tada možemo da odahnemo. Preostaje nam da posolimo i mutimo sve dok nam se bešamel divno ne sjedini poput pudinga. Uživaćete i samo gledajući u ovu teksturu. Sklanjamo sa ringle i u klasični bešamel dodajemo pola od rendanog sira i dva jajeta, i dalje neprestano mešajući dok se svi sastojci ne sjedine. Jaja i sir su dodatak bešamelu u tradicionalnim grčkim jelima koja čine ovaj krem potpuno fenomenalnim kada se ispeče u rerni.
Sve je spremno, i vi bi samo da sve već jednom ode u rernu i konačno odmorite. Uzimamo veću pravougaonu tepsiju i redjamo prvo kolutove krompira. Pospemo sa malo rendanog sira. Ređamo kolutove patlidžana. Pospemo sa malo sira. Prelijemo sosem od mlevenog mesa. Jel da da je osećaj ko da pravite tortu? A na kraju torte, umesto šlaga divni, baršunati bešamel. Sipajte ga polako i ravnomerno da se ne bi pomešao sa mesom. Pospite sa preostalim rendanim sirom i stavite u rernu na 200 stepeni oko 50 minuta dok površina divno ne porumeni. Grčka musaka, bolja i od one koju ste jeli u Grčkoj, je spremna! Pažljivo isecite na ravnomernu pravougaonu parčad. I jedan dodatni savet. Nakon što izvadite prvo parče, stavite krišku bajatog hleba u tepsiju da upije sav višak tečnosti. Sasvim sam sigurna da ćete uživati u svakom zalogaju i da će se o ovom ručku danima pričati. Ali i o vašem neponovljivom kulinarskom umeću. Zaslužili ste baš sve to!
Prijatno!
Ako želite da saznate sve male tajne za pripremu nadeva od mlevenog mesa, koji će vašu Musaku učiniti ukusnijom i od onih iz lokalnih restorana pročitajte moj tekst Mleveno meso u paradajz sosu, okosnica grčke kuhinje .