Kad kažem Grčka salata, zamišljam sledeći scenario. Sunčate se na divnoj, peščanoj plaži negde na Mikonosu. Dok vam vetar mrsi kosu a pogled vam se gubi negde ka pučini, osećate da ste gladni. Već vas vidim kako poručujete: „jedna Grčka salata , sa puno Feta sira!“ Sledi čaša hladnog belog vina da upotpuni totalni gastronomski „must have“. Jer, u Grčkoj si.
Da li ste znali da je njen pravi naziv zapravo Χωριατικη? Čitaj Horiatiki a slobodno prevedi „Seljačka salata“. Shvatate da za jednog prosečnog Grka nema ničeg fancy u ovoj salati. Ipak, priznaće vam da je jako ponosan na njenu popularnost u svetu. U krajnjem slučaju, nema te stvari u kojoj Grci nisu bili prvi a pritom i ostali najbolji.
Ne, nije da niko ne zna da pomeša 5 sastojaka kao njihova baka na selu, ali jeste taj fenomenalni feta sir. Jesu masline i sveže sušeni origano. Neka vam ovaj post bude podsetnik da se narednog leta nikako ne vratite bez zaliha ovih fantastičnih grčkih proizvoda.
Do tada, počastite sebe kućnom verzijom ovog nezamenljivog morskog klasika. Sastojke birajte po vašem ukusu. Nije bitno što sir nije Grčki ili što su vam masline u frižideru iz Italije, bitno je da uživate u svakom zalogaju!
Grčka salata
Sastojci:
2 paradajza
krastavac oljusten a može i sa korom ako ga prethodno dobro operete
crvena paprika (može i ona sjajna srpska iz turšije ispečena sa belim lukom)
žuta paprika ili zelena „feferonka“ ako volite ljuto
Luk isečen na tanke trakice
5-6 maslina po izboru
200g Feta sira a odlično zamena bi mu bila kozji ili kravlji zreli bei sir
Maslinovo ulje
Vinsko sirće
Origano, biber, so
Extra fitness tip: Ovoj tradicionalnoj verziji možete dodati tvrdo kuvano jaje isečeno na 4 dela i sitno iseckan avokado što će ovoj salati dati nutritivnu vrednost glavnog jela.
Extra Mediterian tip: Kapar je biljka koja raste na Sredozemlju a njen plod je čest sastojak kuhinja na jugu Evrope. Psssst! Poznat je afrodizijak i ide sjajno uz ostale sastojke Grčke salate.
Priprema:
Prvo, sitno isečemo paradajz, krastavac, luk, paprike. Tim redosledom ih ređamo u činiju za salatu ili veći dublji tanjir. Potom, od gore dodajemo masline i sir isečen po vašem ukusu. Možete ga seći na veće komade ili male kockice a možete ga i jednostavno izmrviti preko povrća.
Naredni korak biće priprema preliva. U jednu malu činiju dodajemo maslinovo ulje, vinsko sirće, origano. Naposletku, dodajemo so i biber po ukusu i sve dobro izmešamo. Zapravo možete ga napraviti u većoj količini, čuvati u frižideru i koristiti iznova kad god poželite da se za čas vratite na onu peščanu plažu sa obale Mediterana.
Prijatno!