Tsureki, isprobano najbolji recept za slatki grčki hleb

 

Uskršnji slatki hleb 'tsoureki', u obliku pletenice, posut susamom, sa gnezdima za ptice u centru i šarenim uskršnjim jajima kao i  dekorativnim leptirom. Hleb je postavljen na živopisnom cvetnom stolnjaku, stvarajući sliku punu boja i prazničnog duha Uskrsa.
Tsureki, slatki hleb ako ga uopšte tako možemo nazvati jer zapravo cela igra uspešne pripreme mirisne pletenice i jeste u tome da ne zaliči na hleb. Njegovo testo je elastično, dok rukama polako kidate svoj komad ove sreće zaplahnuće vas svi mirisi Grčke. Kombinacija mahlepa, mastike i pomorandže je kao lekovita terapija ukusima i mirisima nakon kojih, bar na tren, ništa drugo neće biti važno.

Tsureki je jedan od neizbežnih sastojaka Uskršnje trpeze ali se godinama ustoličio i kao omiljeni doručak. Moglo bi se reći što je Francuzima kroasan to bi Grcima bila ova mirisna pletenica. Dugo sam proučavala tajne uspešne pripreme slatkog hleba i čini mi se u njemu se krije sva umešnost grčkih domaćica. Svaki ćošak ove prelepe zemlje ima svoj recept za Tsureki. Na Parosu je sa dosta putera i uvija se u pužiće dok ih čuveni poslastičar u Solunu puni marmeladom od kestena i preliva čokoladom. Jedno je svuda isto, ljubav sa kojom se priprema mora biti ona prava, iskonska iz centra srca.

A šta ide uz ljubav nego kofer pun strpljenja. Oh da, ta ovih dana skupa veština će nam itekako trebati za ovaj recept. Šta god tog dana budete radili imaće drugu čar jer negde u nekom toplom ćošku narasta i nestvarno miriše testo za Tsureki. Šapućite mu da brže naraste, slušajte najljubavnije pesme. Svaku aromu duboko udahnite, i neće to biti nikakva priprema hleba, već pravo uživanje koje će se potom preneti na svaki zalogaj. Za vas, iz centra moga srca, pišem ovaj recept uz najlepše Vaskršnje želje.

Hristos Vaskrs,

Χρηστος Ανεστη!

 

Tsureki, isprobano najbolji recept za slatki grčki hleb

 

 

Sastojci:

650g-700g oštrog belog brašna za hleb

120ml soka od ceđene pomorandže

80ml mleka

80ml vode

2 kesice suvog kvasca ili 45g svežeg kvasca

2 jajeta srednje veličine

60g otopljenog putera i ekstra 20g da premesimo testo

180g šećera

40g meda ili kondezovanog slatkog mleka

prstohvat soli

1 na vrh puna kašičica mahlepa

1/3 kašičica mastike

½ kašičice kardamona

2 vanilina šećera

1 kašika rendane korice pomorandže

1 žumance, kašika mleka i kašika šećera za premazivanje

50g susama ili listića badema za posipanje na kraju

Extra spicy tip: Ovi začini zaista čine Tsureki da miriše na Mediteran ali bilo koji da nemate, izostavite ga, i prvom prilikom obavezno nabavite!

Priprema:

Za pripremu ovog recepta biće nam potreban mikser, stoni najbolje, a može i ručni sa dodatkom za testa. Naravno, da one hrabre mogu probati i ručno da umese smesu ali napominjem da će to biti jedan jači trening za bicepse.

Ko me redovno čita zna za prvi zavet za pripremu skoro svega. Svi sastojci na sobnoj temperaturi i spremni smo da počnemo.

U posudu dodajemo vodu, mleko, jednu kašiku šećera i kvasac koji ćemo dobro rastvoriti i ostaviti 10-ak minuta da „proradi“ i pojave se mehurići na površini. Tada dodajemo ostatak šećera, med, jaja, sok od pomorandže,  otopljen i ohlađen na sobnu temperaturu puter, so, mirisne začine, vanilin šećer, koricu pomorandže i palimo mikser.

Kada nam se sastojci sjedine polako dodajemo jednu po jednu kašiku brašna. Uvek koristimo oštro, jako brašno za hleb jer ono može da drži strukturu ovog elastičnog testa. Takođe, neću da mi dodajete nikako više od količine brašna koje navodim, zato sam u ovom receptu tako dosadna i dajem precizne mere svega. Videćete što više mesimo testo će postajati sve čvršće i glatko po površini. Kada su obodi činije potpuno čisti a svo testo se skupilo u loptu ono je spremno. Sa nekim jakim mikserom dovoljno je i osam minuta a nekada je potrebno i čitavih dvadeset! Testo će se razvlačiti kao žvaka koja se blago lepi. Vadimo testo da ga premesimo na radnu površinu. Ne posipamo brašno kada mesimo Tsureki! Ruke blago namažemo puterom da se ne bi lepilo, i testo rastežemo i vraćamo, ne mesimo pesnicama. Oblikujemo loptu, vratimo u posudu i prekrijemo providnom folijom.

Čekamo da prvi put naraste oko 3 puta u obimu. Obično u dva sata bude na vrh posude ali nekada, pogotovo sa suvim kvascem potrebno je i 5 sati! Ovo vam kažem da se ne uplašite da testo ne raste i odustanete! Ostavite ga na suvom i toplom mestu i obilazite ga ako je moguce s osmehom na licu.

Jedan dobar savet je da ugrejete rernu na 50 stepeni, ugasite rernu, i onda u ugašenu rernu stavite testo da narasta. Na ovaj način će sigurno testo dosta brže narasti.

Da bismo znali da nam je testo za Tsureki spremno pored toga što je naraslo ako prstom napravite rupu u testu ona će stajati neće je testo zatrpavati. Tada premesimo još jednom. Opet ne koristimo brašno već puter na ruke i oblikujemo jednu veću kobasicu koju ćemo podeliti na tri dela za tri velike pletenice. Svaki deo podelimo na jos tri dela. Loptice testa rolamo po radnoj površini, oblikujemo dugačke kobasice od kojih ćemo plesti pletenice ili neki drugi oblik po želji.

Pripremimo pleh sa pek papirom. Na njega stavljamo pripremljen Tsureki. I sada ponovo prekrijemo pleh i čekamo da narastu sat do dva. Naš divni, mirisni hleb je konačno spreman za rernu.

Umutimo viljuškom jaje, mleko i šećer kojim ćemo premazati pletenice. Pospemo susamom po želji. Rernu ugrejemo na 160 stepeni. Ovde imam jedan trik. Na dno rerne ćemo staviti jednu malu vatrostalnu posudicu sa prokuvanom vodom. Ovo će pomoći da pri pečenju Tsureki zadrži vlažnost. Oko 35-40 minuta je sasvim dovoljno da budu pečeni iznutra, rumeni spolja a kako kuća miriše to ostavljam vama da mi javite. Neponovljivo! Sačekajte bar malo da se ohlade i poslužite! Po meni je čaša mleka sve što mu treba a vi kako volite. Ako preostane i za naredne dane ili ako želite da jedan Tsureki nekom poklonite, nakon što se ohladi umotajte ga u providnu foliju a potom stavite u kesu. Ostaće svež nekoliko dana. A ako se zaboravite i obajati, predlažem slatke prženice ili prepečen Tsureki sa lešnik kremom…svakako ni mrva neće ostati!

Prijatno!

Tradicionalni grčki uskršnji hleb 'tsoureki', svetlo smeđe boje sa sjajnom glazurom i susamom, u obliku pletenica sa roze mašnicom. Pored hleba je gnezdo za ptice od suve trave sa šarenim uskršnjim jajima i ručno oslikanim plavim jajima i dekorativnim leptirom preko. Sve je postavljeno na stolnjaku sa bogatim cvetnim detaljima ističući praznični ambijent i prolećno veselje.

 

Archives