Uskršnji kolačići su zapravo toliko divni i mirisni da se mogu jesti čitave godine ali su ostali poznati kao tradicija koju grčke domaćice spovode vekovima unazad pred najradosniji pravoslavni praznik. Nakon Lazareve subote i Cvetne nedelje odzvanjaju zvona Velikog Ponedeljka i iako je post svaka se kuća sprema da što lepše i sjajnije dočeka vaskrsenje Hristovo.
Uskrs ćemo ove godine dočekati u nešto drugačijem izdanju ali možemo se potruditi da narednih dana sami sebi stvorimo atmosferu po meri. Znam nije lako, tu su i deca i njihove školske obaveze, tu je i veš mašina a prašina viče sa police. Ovih dana kada sam bila na ivici snage jer su mi falile bar još tri ruke do kraja dana pomislila sam na sve vas. Na tebe bako, koja ovog Uskrsa nećeš biti u društvu svojih najdražih jer verovala ili ne, to je za tvoje dobro. Na tebe drugarice, koja radiš ovih dana prekovremeno i u prvoj si liniji fronta za sve nas, a toliko si umorna da nemaš snage ni svoju sopstvenu decu da zagrliš. Shvatila sam tada, zajedno smo u ovome, volimo se, osećamo, podržavamo! Da li će ovo biti Uskrs kada ćemo konačno dopreti do Hristove poruke da samo verom uprkos svakoj teškoći dolazimo do ispunjenja duši znanih želja?
Pišem vam recept sa puno ljubavi i nadom da ću mnoge od vas u vremenu koje dolazi, zagrliti, poljubiti i poslužiti kolačićima uz kafu negde kraj mora. Do tada, neka nam bar kuhinje isto mirišu na ljubav, puter i vanilu.
Καλο Πασχα, Srećan Uskrs!
Uskršnji kolačići – Koulourakia
Sastojci:
250g putera
250g šećera
1 vanilin šećer
1 velika pomorandža njen ceđen sok (oko 60ml) i rendana korica
2 jajeta
1 kašičica sode bikarbone
¼ kašičice soli
1 prašak za pecivo
700g belog brašna
Za premazivanje kolačića:
1 žumance
1 kašika šećera
2 kašike vode
malo susama po želji
Priprema:
Ako su nam svi sastojci na sobnoj temperaturi spremni smo da počnemo.
Mikserom mutimo puter i šećer dok se ne pretvore u beli krem, nekih 6-7 minuta sigurno. Naravno da možete koristiti i margarin ali miris putera u ovim kolačićima je neponovljiv. Dodajemo i ostale mirisne sastojke, koricu pomorandže i vanilin šećer. U ovom stadijumu bih ja smesu najradije uzela i namazala na hleb koliko savršeno miriše ali vratimo se na recept.
Dodajemo jedno po jedno jaje, uvek čekamo da smesa upije prethodno.
Cedimo sok od pomorandže i u njega dodajemo kašičicu sode bikarbone.
Prosejemo u jednu posudu brašno i prašak za pecivo.
Smanjimo brzinu miksra i naimenično dodajemo kašiku brašna, kašiku soka dok ne utrošimo sok.
Gasimo mikser i ostatak brašna dodajemo postepeno jer možda nam neće biti potrebna cela količina. Umesimo laganim pokretima, potrebno je da dobijemo glatku smesu koja se ne lepi pod rukama.
Pokrijemo krpom i ostavimo testo 15-ak minuta da se odmori da bi se lakše našom igrom pretvorilo u kolačiće. Ovo testo je podložno svim oblicima i našoj fantaziji jedino je bitno da ga mnogo ne gnjavimo.
U Grčkoj se najčešće prave pletenice, pužići a evo meni je na pamet palo da napravim i uskršnja gnezda zavijajući pletenicu u krug. Nemojte se libiti da okupite decu oko stola, mesite zajedno, ovo je sjajna uskršnja igra za njih a ukusnija je od plastelina.
Rernu podesimo na 180 stepeni. Na pleh postavimo pek papir i kolačiće ređamo sa razmakom jer će dodatno narasti.
Viljuškom umutimo smesu od žumanceta, šećera i vode. Četkicom premažemo kolačiće, po želji pospemo susamom, sačekamo da se premaz osuši pa pravac u rernu. Peku se oko 20 minuta, u zavisnosti od jačine rerne, potrebno je da porumene, nikako da se prepeku.
Ostavimo ih nekoliko minuta da se ohlade i skuvamo kafu. Ništa lepše nego naša kuća, domaća kafa i tek pečeni kolačići zar ne?
U dobro poklopljenoj posudi mogu se čuvati danima. Srećan Uskrs!
Prijatno!