Leblebije su toliko fantastična namirnica da se radujem kao malo dete što ću vam ih danas predstaviti i približiti iz ugla grčke kuhinje. Ove mahunarke su vekovima jedan od glavnih sastojaka na trpezama istočnjačkih kultura ali su i u vama bliskoj zemlji Egeja veoma popularne i smatraju se tradicionalnim jelom. U Libanu ćete ih najčešće okusiti u vidu popularnog namaza Humus, dok se u Grčkoj često sprema kao supa, poput čorbastog pasulja. Po vrsti spadaju u mahunarke i po procentu proteina i minerala koje u sebi nose u samom su vrhu biljnih namirnica. Šta da vam kažem pre, da štiti srce, da čisti organizam ili da hrani dušu svim svojim blagodetima.
Leblebije imaju puterastu strukturu, malo tvrđu opnu u odnosu na pasulj a ukus im je dosta neutralan. Kao što shvatate savršene su za različite eksperimente. Tako sam i ja dugo tražila recept koji će biti onako, gurmanski, meraklijski da pored toga što su zdrave budu prava gozba. Reče mi jednom jedan veliki probirač u kuhinji, igrom sudbine moj muž, nije što dobro kuvaš nego što najbolje kuvaš ona jela koja pre toga nisam voleo. E ako imate jednog takvog, ili ste Vi baš taj onda ste na pravom mestu.
Ja obožavam Prebranac pa mi moja srpska tradicija nije dala da ovo jelo nazovem Prebranac od leblebija ali bi njegov najbliži opis bio upravo to! Servirajte uz zreo sir, zimsku salatu i svež hleb i spremite se za lekovitu rapsodiju ukusa!
Leblebije u rerni
Sastojci:
500g leblebija
1 kašika sode bikarbone
1 veći crni luk sitno iseckan
1 čen belog luka
2 crvene paprike šilje
1 štapič celera
2 šargarepe
1 konzerva paradajz pelata
1 kašičica šećera
2 kašičice suvog začina
1 lovorov list i malo ruzmarina
So, biber
Maslinovo ulje
Priprema:
Kao i kod svih mahunarki tako nam je i kod leblebija najveća muka da li će se dobro raskuvati. Preporučujem da ih kupite u dućanu zdrave hrane gde se možete raspitati koja je sorta i koliko se lako kuva. Kad kupujemo pasulj, gledamo da li je svež, kakva mu je opna, da nije „ulupana“ isti princip koristimo i kod leblebija. Ako se dobro ne raskuvaju biće kao klikeri, nemojte posle da vam Katarina nije rekla, a rećiće vam baš sve da ako je sorta dobra, jelo bude još bolje.
Prethodnu noć pre pripreme potopimo leblebije u hladnu vodu, dodamo malo soli i kašiku sode bikarbone i ostavimo da nabubri. Soda nam je potrebna da bismo bili sigurni da se prethodna scena sa klikerima neće dogoditi.
Pre kuvanja ih isperemo, sipamo svežu hladnu vodu i stavimo da provri. Stavimo lovorov list i kad proključa smanjimo vatru i kuvamo oko sat vremena u zavisnosti od kvaliteta mahunarke možda i više. Za to vreme iseckamo crni i beli luk, celer, šargarepu na kolutove a papriku na tanke trakice.
U manjoj šerpi dinstamo luk, potom dodajemo celer i šargarepu i na kraju deo paprike. Ostavite jednu količinu paprike da pospete po jelu pre ulaska u rernu. Dodajemo i paradajz pelat, šećer, suvi začin, malo vode, smanjimo vatru, poklopimo i kuvamo oko 20 minuta dok se sos ne zgusne.
Proveravamo da li su leblebije kuvane. Nemojte da vas zavaraju one nikad ne mogu omekšati spolja poput pasulja jer im je opna jača ali kada su kuvane unutrašnjost je ista poput pasulja. Procedimo leblebije i zadržimo malo od prokuvane vode. Pripremamo rernu na 180 stepeni.
U tepsiju ili još bolje ako imate zemljanu posudu sipamo skuvane leblebije. Dodajemo sos od povrća i promešamo. Od gore pospemo ostatkom paprika i sa malo ruzmarina po ukusu. Ako sos ne prekriva dovoljno leblebije dodajte prokuvanu vodu koju smo sačuvali. Zalijte sve sa maslinovim uljem za dodatni ukusni doživljaj i pecite na 180 stepeni oko 40 minuta dok se ne stvori tanka korica na vrhu. Tada ćete znati da je jelo spremno. Uživajte i ovom se jelu iznova vraćajte svaki put kad poželite da učinite nešto dobro za svoje i zdravlje svojih najmilijih.
Prijatno!
Ako volite ovakva, nutritivno bogata jela bez dodataka mesa obavezno probajte i moj recept za čorbast pasulj na mediteranski način.