Bujurdi, pečena feta, najviši stepen grčkog hedonizma

 

Rustični bujurdi, tradicionalno jelo od pečene fete sa paradajzom i začinima, servirano u keramičkoj posudi sa ručkom na platnenoj salveti sa cvetnim motivima. Pored posude su sveži paradajzi na grančici i pržene kriške hleba na drvenoj dasci, spremni za umakanje.

Bujurdi, ultimativno grčko meze kome retko ko može odoleti, zbog čega se godinama nalazi na svakoj većoj trpezi posebno u Solunskoj regiji gde je i nastao. Još je omiljeniji uz uzo sa puno leda, oko 1 popodne na obali mora, dok se sklanjaš od najjačeg sunca i onako slan i srećan želiš da nahraniš i telo i dušu. Ako niste praktikovali ovaj ritual, onda ovog leta piši na listu „pod obavezno“ jer to je Grčka, to se voli.

Šta je još Grčka shvatićete kada vam ispričam priču o nastanku imena Bujurdi. Naime, reč je turskog porekla i u bukvalnom prevodu znači naredba. Koristila se u vreme Otomanskog cartsva i označavala naredbe vlasti prema potlačenom narodu. Nama vrlo slični Grci su ovaj naziv poneli sa sobom u budućnost i često ga koriste kad im stigne državni porez uz opasku „Stigao ti bujurdi na naplatu!“ E sad, ono u čemu Grci uvek idu korak napred to je potreba da od svega naprave ugođaj i razlog za smeh pa su tako i za ovu reč morali naći novo, draže i ukusnije značenje. I nastade meze Bujurdi, topljeni sir sa paradajzom u maslinovom ulju, brz, efektan a sa dodatkom ljute papričice ujeda ko porez u februaru.

Dok čekamo leto, a sve nam je bliže, poklanjam vam ovaj dragulj grčke kuhinje. Pripremite ga svaki put kad želite da popravite sebi dan jer nema toga što sir koji se topi pod nepcima ne može zalečiti. Čak i kad ste mnogo ljuti, momenat kada kašikom utiskate sir koji se meša sa svežim paradajzom i maslinovim uljem delovaće krajnje oslobađajuće, obrisaće svaki stres. Svima vama koji se divite grčkom načinu života neka ovo bude najbitnija lekcija grčkog uživanja.

 

Bujurdi, pečena feta sa paradajzom na maslinovom ulju

Sastojci:

200g feta sira ili sličnog ovčijeg, kozjeg belog sira

50g žutog tvrdog sira poput kačkavalja izrendan ili na kockice isečen

1 paradajz isečen na sitne kockice

3 kašike maslinovog ulja

½ kašike origana

1 ljuta sveža zelena paprika feferonka sitno iseckana (ako ne volite ljuto, slobodno preskočite, a možete dodati i jednu običnu papriku)

 

 Priprema:

Obećala sam da ćemo samo da uživamo, nećemo da kuvamo, Bujurdi je spreman za svega 15 minuta. Odmah pripremimo rernu na 200 stepeni. Ako nemate ovako malu, vatrostalnu, posudu, uzmite veći komad alu folije preko nje stavite i komad pek papira i od njih ćemo napraviti paketić koji možete staviti na bilo koju tespiju da se ispeče. Ovo je takođe sjajna ideja kada želite da napravite zasebno više manjih porcija bujurdi.

Elem, na foliju i pek papir po sredini stavimo feta sir u komadu. Na fetu stavljamo paradajz i ako želimo ljutu papričicu. Zalijemo sve maslinovim uljem i pospemo origanom. Za kraj dodajemo kockice kačkavalja. Kada smo stavili sve sastojke, uzimamo krajeve folije i zatvaramo ih u paketić, koji pri vrhu dobro učvrstimo. Ako pak, imate manju posudicu u nju stavljamo sve sastojke i poklopimo je alu folijom.

Pečemo na 200 stepeni oko 15 minuta dok se sir ne otopi. I sledi momenat koji najsivlji dan oboji svim bojama duge. Vadimo bujurdi, otvaramo foliju, jednom kašikom dobro ugnječimo sve sastojke da se pomešaju. Ajde čik ne oližite kašiku kad vas pri svakom pritisku na sir obuzmu mirisi. Servirajte uz prepečen hleb. Kao što rekoh, visok stepen grčkog hedonizma. 

Prijatno!

Ako vam se dopada meze na grčki način obavezno probajte i tradicionalni Tzatziki. Takođe, sjajan izbor ako volite feta sir je i Grčka salata sa Krita.

Složena postavka doručka sa bujurdi, pečenom fetom sa paradajzom u keramičkoj posudi, okruženom svežim paradajzima na grančici i tostom na drvenoj dasci. Salveti sa cvetnim dezenom dodaju boju i teksturu, stvarajući topao i primamljiv prikaz jela.

 

Archives