Patlidžan salata ili mnogima poznata kao Melidžanosalata, bila je jedno od mojih najvećih otkrovenja pri upoznavanju sa grčkom kuhinjom. Patlidžan, neki ga nazivaju i plavi paradajz vrlo se bojažljivo koristi u srpskom kulinarstvu dok u Grčkoj drži počasno mesto kralja među povrćem. Sjajan je u jelima poput musake, meni još draži pečen uz feta sir, a ova salata je dokaz koliko može biti ukusan sam po sebi uz dodatak vrlo jednostavnih sastojaka. Maslinovo ulje mu daje punoću ukusa, limunov sok budi ono najbolje u njemu a beli luk i crvena paprika su tu tek da vas podsete koliko su Balkan i Mediteran zapravo blizu.
Kad smo kod jednostavnosti, da li ste čuli za nadaleko poznatu kuhinju svetogorskih manastira? Monasi su tamo, vrsni kuvari, koji spremaju najukusnija jela bez najnovijih električnih uređaja, modernih šerpi i skupih namirnica. Kao što dane provode u molitvi za sve nas hraneći time i svoju dušu tako su spremni i poslednji tanjir hrane dati putniku namerniku. Baš svako ko se ikada našao na ovom svetom mestu može vam pričati o milosti, gostoprimstvu i domaćinstvu sa kojim su se susreli. Tamo ćutiš da čuješ, slušaš da promisliš, a jedeš da imaš snage srce mirom da ispuniš.
Mi, žene sigurno, a i mnogi muškarci možda nikada neće uspeti da kroče nogom na tlo Svete Gore. Zato su se velikodušni ljudi postarali da prenesu doživljaje i recepte iz prve ruke i tako dozvole i nama da osetimo ukuse, mirise i stvorimo sliku tamošnje atmosfere i miline koje telo obuzme svim čulima. Od srca vam uoči Uskršnjeg posta poklanjam recept za Patlidžan salatu, neka krasi što posne, što mrsne trpeze jer nije bitno da li postite i kom se Bogu molite, bitno je da sve što radite, govorite, mislite pa i jedete budi u vama ljubav.
Patlidžan salata sa Svete Gore – Melidžanosalata
Sastojci:
6 patlidžana
2 crvene pečene paprike
1-2 čena belog luka
1 mladi luk sitno iseckan (ja ga lično ne stavljam ali vi ako volite, obavezno)
½ ceđenog limuna
2 kašike vinskog ili jabukovog sirćeta
5 kašika maslinovog ulja
1 kašičica soli
1 kašika seckanog svežeg peršuna
Priprema:
Htela bih da vam kažem da je ovo moja omiljena verzija patlidžan salate a vi ako ste u različitim oblastima Grčke probali drugačiju, slobodno izbegnite sastojke koje ne želite ali tehnika same pripreme potpuno je ista, i ovde ću vam je detaljno objasniti.
Takođe, želim da vam napomenem da patlidžan ima još bolji, dimljeni ukus ako se ispeče na roštilju ili gasu ali pošto većina od nas u kuhinji ipak ima električni šporet ovaj recept je prilagođen pripremi u rerni.
Uključimo rernu na 200 stepeni da se ugreje. Operemo patlidžan, osušimo ga i jednom viljuškom ga izbodemo sa svih strana kako bi se ravnomerno ispekao. Ako nemate pečenu papriku, stavite i dve sveže crvene paprike da se ispeku zajedno sa patlidžanom. Poređamo na pleh i pečemo 40 minuta, paprike oko 20.
Ako ste pekli i paprike možete ih staviti da se ohlade u jednu činiju prekrivenu kesom kako bi se lakše trebile. Kada ljuska nabubri vrlo se lako skida tupom stranom noža.
Kada je patlidžan pečen ostavimo ga da se ohladi a potom držeći peteljku skidamo kožicu i jednom kašikom vadimo mekanu unutrašnjost. Stavljamo patlidžan u cediljku da otpusti sokove. Dodatno ga pritiskamo rukama jer ne želimo višak tečnosti u krajnjem rezultatu.
Sitno sečemo patlidžan i papriku i stavljamo u jednu činiju. Dodajemo i beli luk propušten kroz presu ili vrlo sitno iseckan. Dodajemo i ostatak sastojaka, peršun, mladi luk, maslinovo ulje, sirće, limunov sok i so po želji. Promešamo i ostavimo salatu u frižider da se ohladi par sati, a najbolje preko noći jer je njen ukus fenomenalan narednog dana kada se svi sastojci dobro povežu. Serviramo uz prepečeni hleb i dodatak feta sira ako ne postimo. Uživamo do poslednje kašike u ovom jedinstvenom a tako jednostavnom specijalitetu grčke kuhinje.
Prijatno!
Ako volite salate poput ove obavezno probajte i recept za tradicionalni grčki Tzatiki. Takođe, sjajan način da u svoja jela uvrstite patlidžan svakako je recept za neponovljivu grčku musaku.