1   39
0   55
7   88
1   84
8   100
5   259
13   265
14   146
4   216
15   232

Pileća čorba kao lek za sve

 

pileća-čorba-1

Pileća čorba je od davnina jelo koje svaka kuća ima na svom meniju i baš svaka ga sprema na sebi svojstven nacin koji se prenosi s kolena na koleno, od bake do unuke pa opet u krug. Namerno pominjem žene jer ima nešto tako nežno, umirujuće, toplo u njoj. Sva ljubav, pažnja i strepnja majke prema bolesnom detetu sažeta je u tanjir pileće čorbe spremljene samo da bi njemu bilo bolje. Zaista ne znam ništa lekovitije, što nas u istom trenu može toplo ušuškati, bol zaceliti i dušu smiriti. Supa moje majke je nešto čemu se moja deca i ja bezgranično radujemo svaki put kao prvi. Niko je ne sprema kao ona, nigde nema isti ukus ni miris jer pogađate fali joj onaj jedinstveni začin zvani majčina ljubav. Tragajući za mojom jedinstvenom formulom ljubavi negde na granici moga srca između grčkog i srpskog u meni, nastala je ova pileća čorba koju evo ostavljam u amanet svima vama u nadi da će vam kad god to zatreba biti lek baš za sve.

 

Pileća čorba kao lek za sve

Sastojci:

Jedno omanje pile, po mogućstvu domaće, isečeno na 6 delova

1 ceo luk

2 šargarepe

1 štapić celera

Pola vezice peršuna  

So, biber, suvi začin

½ kašičice aleve slatke paprike

1 šolja sitne testenine ( mi obožavamo azbuku) a može i ¾ šolje belog pirinča

1 kašika gustina

1 limun

2 jajeta

 

Extra exotic tip: Ako baš egzotični ukusi vašu dušu leče možete dodati i malo rendanog đumbira koji pored sjajnog ukusa ima mnoga lekovita dejstva.

 

Priprema:

Uzimamo veću šerpu u koje ređamo pile a potom i ceo luk, šargarepe, celer i peršun. Prelivamo sa oko 2 litre vode ili koliko je dovoljno da svi sastojici budu prekriveni. Ostavimo na jakoj vatri dok ne počne da vri.

Skidamo kašikom prvu penu koja se stvara, smanjujemo jačinu ringle, stavljamo poklopac i na blagoj vatri kuvamo oko sat i po vremena dok piletina potpuno ne omekša.

Uzimamo veću cediljku i jednu veću posudu u koju ćemo procediti supu. U cediljci ostaju meso i povrće a mi vraćamo supu na šporet.

Dodajemo suvi začin, alevu papriku i kada ponovo provri dodajemo testeninu ili pirinač. Nakon što je testenina/pirinač skuvana posolimo i pobiberimo po želji i potom sklanjamo šerpu sa ringle.

Sledi čuveni grčki avgolemono, smesa od jaja i limuna koja je, kako vidim, i vama postala jako draga. Penasto umutimo belance, dodajemo žumance. Iscedimo limun u njega dodajemo kašiku gustina i umutimo sve sa jajima. Gustin možete izbeći pogotovo ako u čorbicu stavite pirinač ali pomaže da se jaje ne bi razvodnilo, da to tako kažem, pri podgrevanju supe narednog dana.

Imamo umućenu smesu jaje-limun. Iz šerpe kutlačom dodajemo toplu supu u smesu sa jajima i neprestano mutimo. Na ovaj način jaja su termički obrađena i možemo ih dodati u šerpu i od bistre supice stvoriti gustu čorbicu. Sitno iseckajte šargarepu i meso i dodajte u čorbu. Još jedan super savet za vas koji ne volite mnogo mesa u čorbi. Ostatak piletine propržite par minuta u tiganju na puteru i na kraju pospite sa malo limuna. Ne postoji nista ukusnije a još je i divna lekovita čorbica tu.

Prijatno!

Ako volite ovakve čorbice, obavezno probajte i recept za Grčku supu sa ćufticama.

Volite preliv avgolemono? Onda vam preporučujem recept za Gulaš na limunu.

pileća-čorba-2

Archives