1   39
0   55
7   88
1   84
8   100
5   259
13   265
14   146
4   216
15   232

Svinjski gulas na limunu “Lemonato”

 

 

svinjski-gulas-na-limunu-1

Svinjski gulas vas sigurno odmah asocira na neki kazan koji se krčka pun masti i jakih začina, težak i po obimu ali i broju kalorija.

Šta bi ste rekli za ukusnu svinjetinu koja se kao ratluk topi u ustima u kombinaciji sa puno zimskog povrća i umesto zaprške, gle čuda, limun?! Ovo kiselo, žuto voće, predstavlja okosnicu Grčke kuhinje. Nalazi svoju primenu kako u slatkim tako i u slanim jelima i čini ih neodoljivo aromatičnim i laganim. Zri usred zime pa je ovaj gulaš pravi primer kako limun dušu greje a ne samo glavu hladi u sred leta.

Skuvajte ga jednog hladnog zimskog dana i osećaćete se kao da vas je toplo ugostila jedna baka sa grčkog ostrva u njenoj beloj kućici sa plavim prozorima. Upravo ovakva jela su razlog dugovečnosti Grka jer pršte od ukusa i vitamina.

Zar svi ne bi želeli duži a zdraviji, mirisniji a ukusniji život za sebe i svoje najmilije? Neka ovaj Lemonato bude jedna u nizu novih a zdravih navika ove zime.

 

Svinjski gulas na limunu „Lemonato“

 

Sastojci:

800g svinjskog filea isečenog na komade veličine zalogaja

1 crni luk sitno iseckan

1 praziluk isečen na kolutove

2 šargarepe sitno sečene

1 štapić celera sitno iseckan a može i njegov beli deo

2-3 krompira isečena na kocke

1 limun

2 jajeta

1 kašika gustina

Maslinovo ulje

Origano

2 kašičice sušenog začina

So i biber

Priprema:

Na zagrejanom maslinovom ulju prvo lagano propržimo meso. Jako je bitno da ne dobije boju jer će nam onda i ostatak jela dobiti tamniju boju. Dodajemo luk i praziluk i nakon što dobiju staklast izgled dodajemo i ostatak povrća, osim krompira koji ostavljamo za kraj da se ne bi prekuvao. Zalivamo vodom, dodajemo suvi začin, origano i po želji malo rendane kore limuna za ekstra aromu. Kuvamo na srednjoj vatri otprilike sat vremena. Ne treba nam mnogo vode, onoliko koliko da prekrije sve sastojke. Kada je meso skoro potpuno omekšalo, dodajemo krompir i nastavljamo kuvanje dok, kao što sam vam obećala, meso ne počne da se topi ko ratluk.

Ovde smo spremni za najbitniji korak. Objasniću vam postupak za pripremu čuvenog „avgolemono“ ili ti preilva od limuna i jaja koji ovo, ali i mnoga druga jela grčke kuhinje čini tako posebnim. Razdvojimo belance i žumance. Viljuskom ili ručnom mutilicom penasto umutimo belance sa limunovim sokom i potom dodajemo žumance. Ako želimo da nam jelo bude gušće, dodajemo kašiku gustina, što kod ovog jela preporučujem, jer tako dopuštamo ovom sjajnom sosu da bukvalno grli svaki zalogaj mesa.

Kada je smesa jaja i limuna spremna a meso kuvano uzimamo kutlačom tečnost iz šerpe i neprestano mešajući dodajemo vrelu tečnost u smesu sa limunom. Na ovaj način termički obrađujemo jaje pre nego ga sjedinimo sa ostatkom namirnica. Šerpu sklonimo sa vatre i mešajući vraćamo smesu jaje-limun u šerpu. Za tren oka sve se čarobno sjedinilo, dobili smo topli ručak a beo poput snega. Obavezno servirajte uz hleb da možete ko čovek da potrljate tanjir i ne zaboravite da na tren zastanete i osetite kako ovo jelo zaista dušu greje.

Prijatno!

Ako volite jela sa avgolemono prelivom obavezno probajte recept za Grčku supu sa ćufticama i Pileću čorbu.

svinjski-gulas-na-limunu-2

Archives