Pasticio je jedno od top 5 najpopularnijih grčkih tradicionalnih jela i prosto se pitam po kom to redosledu tek danas dolazi na upoznavanje sa vama! Mada ga mnogi od vas već odavno znaju, jer kad upoznas Grčku, pa Grka sledeći je Pasticio. Kad bolje razmislim, možda je to bila i moja prva naučena reč na grčkom jeziku. Ona je obezbeđivala da se u bilo koje doba, na bilo kom mestu dobro najedem i apsolutno prepustim uživanju, kako to uostalom i običaji nalažu.
Evo upravo evociram uspomene na moje prvo parče Pasticia. Doneli su mi jedno čudo, u tri čina, na tri sprata koje prosto ne znaš odakle da takneš. Pa pođeš viljuškom a ona klizi kroz bešamel, pa bućne u mesni sos koji nosi u sebi pola Mediterana i onda secne i dva duga, po sredini šuplja makarona i ti bi da to sve prineses ustima al se pitaš da nije malo, mnogo!? Onda se setiš, čoveče, ženo, u Grčkoj si, ništa nije mnogo kad se uživa ili što bi naši rekli „mnogo je kad biju“ i sa osmehom na licu, velikim zalogajima stamaniš sve. Tako je to bilo i onda se nastavilo, rodila se ljubav, velika, mrsna, grčka. Pasticio i ja!
Za sve vas koji ste imali slično ljubavno-gastronomsko iskustvo ali i za vas koji ste spremni da saznate zašto su lazanje u Grčkoj totalno nepotrebne, poklanjam vam ovaj recept za tradicionalni, nezaboravni Pasticio.
Pasticio
Sastojci:
500g široke, duge testenine sa šupljinom po sredini (ako je ne nađete mogu poslužiti i „pene“ ili „rigatoni“)
Za mesni sos nam je potrebno:
800g mlevene junetine
1 veći sitno seckani crni luk
1 čen belog luka sitno iseckan
1 šargarepa sitno izrendana
1 kašika paradajz paste
800g paradajz pelata ili domaćeg soka od paradajza
½ čaše crnog vina
1 lovorov list
Prstohvat šećera
Suvi začin, so i biber
Maslinovo ulje
Za bešamel vam je potrebno:
1 litra mleka
100g maslaca
100g brašna
2 jajeta
150g rendanog tvrdog žutog sira
So
Extra Mediterian tip: Ako ste ljubitelj sladunjavih ukusa u slanim jelima, možete dodati cimet u sos od mesa a muskatni oraščić u bešamel. Ja ipak ove ukuse ostavljam samo za kolače.
Priprema:
Počećemo sa pripremom mlevenog mesa na paradajz soku. Ovaj sos predstavlja okretnicu grčke kuhinje, i sve tajne njegove pripreme možete pročitati u tekstu ovde.
U većoj šerpi na zagrejanom maslinovom ulju dinstamo mleveno meso dok ne porumeni. Dodajemo crni, beli luk, rendanu šargarepu i mešamo dok se i povrće termički ne obradi. Paradajz pasta je fenomenalan sastojak koji će kada se proprži na ulju zajedno sa povrćem i mesom dati specifičnu, jaku aromu. Nakon paste, zalivamo sve crnim vinom i puštamo da alkohol ispari. Znam, već sjajno miriše. Prelivamo paradajz pelatom, dodamo šećer, suvi začin, lovorov list, so i biber, malo tople vode i ostavljamo sos da se krčka oko 20-ak minuta.
Za to vreme kuvamo testeninu prema upustvima sa pakovanja. Možemo slobodno skratiti vreme kuvanja za minut do dva od naznačenog da se testenina ne bi raskuvala preterano jer će se kuvanje nastaviti i u rerni. Procedimo testeninu i ostavimo po strani.
Za kraj pravimo bešamel sos. Uzmemo omanju šerpu sa nelepljivim dnom. Prvo ugrejemo mleko tek da bude toplo i prespemo ga u jedan bokal. Potom u šerpu dodajemo maslac i kada se potpuno otopi dodajemo brašno neprestano muteći mutilicom za jaja oko 1 minut dok se brašno proprži. Dodajemo postepeno toplo mleko ne prestajući da mutimo sve dok ne saspemo svo mleko a smesa maslaca i brašna se potpuno otopi. Tada možemo da odahnemo. Preostaje nam da posolimo i mutimo sve dok nam se bešamel divno ne sjedini poput pudinga. Uživaćete i samo gledajući u ovu teksturu. Sklanjamo sa ringle i u klasični bešamel dodajemo pola od rendanog sira i dva jajeta, i dalje neprestano mešajući dok se svi sastojci ne sjedine. Jaja i sir su dodatak bešamelu u tradicionalnim grčkim jelima koja čine ovaj krem potpuno fenomenalnim kada se ispeče u rerni.
Možemo preći na završni čin formiranja Pasticia. Prvo ćemo u testeninu dodati dve kašike bešamela i malo rendanog sira i promešati kako se makarone međusobno ne bi lepile a potom ih stavljamo na dno pravougaone, veće tepsije. Mediteranski mesni sos bi trebao da je potpuno gust bez viška tečnosti, odstranili smo lovorov list i sos ravnomerno prelivamo preko testenine. Za sada ovo izgleda kao sasvim obična pasta ali tu je bešamel da upotpuni priču i pokaže zašto je Pasticio omiljen i neponovljiv. Prelivamo ga lagano preko mesa, vodeći računa da nam se slojevi ne pomešaju. Zaspemo sa ostakom rendanog sira i naše remek delo je spremno za rernu. Pečemo oko 45 minuta na 180 stepeni i sasvim strpljivo i staloženo čekamo, pomalo se oblizujemo i umirujemo želudac koji igra od nestrpljenja jer su vas mirisi iz rerne već obuzeli. Biće to prava gozba baš za sve, jer nema tog ko bi odbio Pasticio. Spremite ga jedno nedeljno popodne, okupite prijatelje, porodicu i rodbinu i evocirajte vaše najlepše uspomene na život, na ljubav, na Grčku. Tako zaneseni, zaboravite koliko ste parčadi pojeli. Jer to je Pasticio.
Prijatno!
Ako volite grčka tradicionalna jela onda obavezno probajte i recept za Grčku musaku. Ako tražite jelo sa brzom pripremom a ljubitelj ste paste, pripremite mirisni Bolonjeze sa Mediterana po mom receptu.